Strokovna ekskurzija po Krasu

Nazaj

sobota, 18. november 2023, 9.00

Kras
Strokovna ekskurzija po Krasu

Na mrzlo sobotno jutro smo se skupaj s turističnim društvom Bizeljsko odpravili na strokovno ekskurzijo proti Krasu. Naša vodnica Katja Pongračič nam je pripravila čudovit program:

  • obisk Štanjela
  • degustacija v pršutarni v Kobjeglavi 
  • obisk Krompirjeve jame 
  • pozno kosilo v smislu osmice – Pr Lebanu v vasi Lipa .

Dan se je razvil v zelo toplega in prijetnega.  S člani TD Bizeljsko smo ugotovili da imamo veliko skupnih interesov, podelili smo si dobre prakse delovanja društva. Veliko pa smo se naučili tudi od kraških somišljenikov.

 

 

Organizator: TD Artiče - Katja Pongračič, v sodelovanju z TD Bizeljsko

1) Štanjel 

 

Opis vasice in njenih značilnosti ob sprehodu skozi ulice zgornjega Štanjela:

Srednjeveška vasica je biser kraške arhitekture in kulture. Grič Turn je bil zaradi svoje strateške lege poseljen že v prazgodovini. Iz obdobja antike so ohranjeni ostanki rimske utrdbe, imenovani Gledanica. V srednjem veku pa je na terasah nastalo naselje stanovanjskih hiš. 

Kraj je bil prvič pisno omenjen leta 1402. Za obrambo pred turškimi vpadi so naselje v 15. stoletju obdali z obzidjem. 

Vrhunec razvoja je Štanjel doživel v 16. in 17. stoletju. Iz tega časa izvira zasnova naselja z ozkimi ulicami in večina arhitekturnih značilnosti stavb.

Štanjel, ki je eno najstarejših naselij na Krasu, najprej očara s svojo edinstveno veduto. Na griču Turn se slikovito razprostira terasasto grajena vas, ki privablja pogled s svojimi znamenitimi stavbami. 

Značilnosti: Grajski kompleks, obrambni stolpi, cerkev sv. Danijela z limonastim zvonikom, v gručo stisnjene hiše z ozkimi ulicami in Ferrarijev vrt so najbolj prepoznavna stavbna dediščina starega naselja, ki že tisočletja spreminja svojo podobo in hkrati ohranja resnično dušo Krasa. 

V času med svetovnima vojnama je Štanjelu vtisnil svoj pečat arhitekt in tedanji župan Maks Fabiani. Njegovo dvajsetletno delo v Štanjelu zajema številne posege, ki so odraz arhitektove vizije. Staro naselje je  prilagodil potrebam sodobnega življenja – da so lahko dostopali z vozovi in kasneje avti, da so imeli vodovod kar ja na krasu izjemnega pomena ipd. Ob tem je dosledno ohranjal duha kraja, obnovljenim objektom pa je vizionarsko namenjal novo rabo. Po njegovi zaslugi je grad postal prostor družbenega dogajanja. 

Med pomembnejša Fabianijeva dela v Štanjelu sodita tudi obnova Ferrarijeve vile in zasnova Ferrarijevega vrta s parkom, ki v Sloveniji velja za najpomembnejšo parkovno ureditev iz časa med obema vojnama. Ferrarijev vrt je bil zgrajen v obdobju med obema vojnama kot del vile Ferrari, v lasti tržaškega zdravnika Enrica Ferrarija, ki je v Štanjelu želel zgraditi podeželsko vilo in sanatorij za pljučne bolnike. Maks Fabiani je Ferrarijev vrt zasnoval terasasto, po strukturi starega Štanjela. Na terasah so bili zasajeni zelenjavni in cvetlični vrtovi, drevje je bilo večinoma sredozemskih vrst. Arhitekt se je pri gradnji prilagajal legi in obliki terena ter seveda vremenskim vplivom (voda veter …). Uporabljal je tako tradicionalne, za kraško pokrajino značilne kamnite podporne zidove in stopnišča, kot tudi elemente, ki s Krasom nimajo nič skupnega, odražajo pa ideale tistega časa. Tako so nastali razgledni paviljon, vodometi, umetna votlina … Najbolj prepoznaven del vrta je ovalni bazen z otočkom, v katerega je pritekala voda iz zapletenega vodovodnega sistema.

Med drugo svetovno vojno je bilo naselje delno požgano, grad pa močno poškodovan. Revitalizacija starega jedra in obnova gradu se je začela v 60. letih prejšnjega stoletja in se nadaljuje še danes. Po drugi svetovni vojni se je na ravnini ob vznožju griča Turn razvil novejši del naselja.

Štanjel je danes pomembno kulturno središče Krasa, ki gosti številne kulturne in znanstvene dogodke. V obnovljenem gradu so na ogled muzejske zbirke, posebej zanimiva je razstava Maks Fabiani. V gradu je dobila svoj prostor tudi galerija Lojzeta Spacala, osrednji hram likovne umetnosti, ki je v Štanjelu močno zastopana tudi v malih galerijah.

 

 

2) Degustacija pršutarne Ščuka v Kobjeglavi z vodenim ogledom in prezentacijo 

https://www.prsutarnascuka.com/

 

3) Program Krompirjeva jama  (1,5 ure)

- zbor z vodičem pred staro šolo v Temnici 10

- pohod po poti miru

- ogled suhozidov, pastirske hiške in trase vojaške železnice iz 1.svetovne vojne

- ogled Krompirjeve jame

 

4) osmica Pri Lebanu s kratkim uvodom o osmici in kmetiji Leban 

 


 

Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu
Strokovna ekskurzija po Krasu

Stopite v stik

Turistično društvo Artiče

Modri

Cert ID: 0074/00078

DominoCert Certifikat digitalne odličnosti
Turistično društvo Artiče
Matična številka: 5218381000